Your browser does not support JavaScript!


Var sitter kupéfiltret i en Ford Transit?

Kupéfiltrets placering beror på generationen, och här väntar en liten överraskning. Det skiljer sig åtminstone från hur det ser ut i de flesta bilar.

Transit MK7 (2006-2013) - filter i motorrummet

Filtret sitter inte bakom handskfacket som i personbilar, utan i motorrummet, i kanalen för kupéns luftintag. Det är viktigt att känna till att många exemplar inte hade något filter monterat från fabrik. Filterfacket finns där men är tomt, och kupén drar in ofiltrerad luft. Det räcker att köpa en filterinsats och skjuta in den i facket; det är bra att mäta fackets mått före köpet.

Transit MK8/MK9 och Custom - filter i kupén

I de nyare generationerna har pollenfiltret flyttats in i kupén, till värmepaketets hus på passagerarsidan, med åtkomst från passagerarens fotutrymme. Bytet tar några minuter och rekommenderas varje år eller var 15 000-20 000 km. Ett igensatt filter är den vanligaste orsaken till svagt luftflöde och immiga rutor.