Bromssystem Mercedes Sprinter 2006 inkluderar bromsbelägg, bromsskivor, bromsok och mer.
Bromssystemet är alla nödvändiga element för att minska hastigheten på Mercedes Sprinter w906. Bromssystemet är det grundläggande säkerhetssystemet för en skåpbil. Andra generationens Mercedes Sprinter är utrustad med system som ökar säkerheten vid bromsning.
Bromssystem Mercedes Sprinter 2006 inkluderar bromsbelägg, bromsskivor, bromsok och mer.
Bromssystemet är alla nödvändiga element för att minska hastigheten på Mercedes Sprinter w906. Bromssystemet är det grundläggande säkerhetssystemet för en skåpbil. Andra generationens Mercedes Sprinter är utrustad med system som ökar säkerheten vid bromsning.
ABS Mercedes Sprinter w906
ABS är ett system som förhindrar att hjulen låser sig under bromsning. Bromssystem utan ABS ledde till ett fullständigt stopp av hjulen vid snabb bromsning, vilket vanligtvis resulterade i en farlig sladd. ABS -systemet baserat på hjulhastighetssensorer hindrar dem från att stanna helt vid inbromsning vid höga hastigheter, vilket gör att skåpbilen kan styras.
ESP Mercedes Sprinter 2006
ESP, eller elektroniskt stabilitetsprogram, är ett system som styr ABS -pumpens funktion. Detta system aktiveras för att kompensera för understyrning eller överstyrning med hjälp av bromsarna. När man utför en höghastighets svängmanöver, till exempel för att undvika hinder i vägen, är det inte lätt att styra ett tungt fordon. ESP, genom att kontrollera hjulens rotationshastighet, förhindrar sladdning och hjälper till att bibehålla ett stabilt spår även under de mest extrema förhållanden.
Bromsbelägg, bromsskivor Mercedes Sprinter 2013
Bromsbelägg och skivor är förbrukningsdelar i bromssystemet som regelbundet måste bytas ut. Från detta par måste bromsbelägg bytas mycket oftare. När bromsbeläggen måste bytas börjar plattan på dem att gnugga mot bromsskivan, vilket ger en obehaglig skrik under bromsningen. Bromsskivor bör bytas ut när deras tjocklek sjunker under den nivå som anges av tillverkaren. Mercedes Sprinter 2.2 DCI ska vara utrustad med skivor med en initial tjocklek på 16,3 mm, vars minsta tjocklek är 14 mm.
Ett försummat bromssystem är ett verkligt hot mot förarens och andra trafikanters hälsa och liv. Byt regelbundet belägg, skivor och bromsvätska för att säkerställa högsta säkerhetsnivå. Reservdelar och äkta Mercedes -delar till bromssystemet finns i vår webbutik. Om den del du behöver inte är tillgänglig för närvarande, prenumerera på nyhetsbrevet och vi kommer att maila dig när det kommer tillbaka till erbjudandet. Mindre text