Bromssystem Renault Master 2010 inkluderar bromsbelägg, bromsok, huvudcylinder och mer
Bromssystemet på Renault Master 2014 består av en ABS-pump, bromsledningar och ABS-sensorer. Det är ett system som har en enorm inverkan på säkerheten. Att byta ut delar av bromssystemet är nödvändigt för att färdas säkert på vägen.
Bromssystem Renault Master 2010 inkluderar bromsbelägg, bromsok, huvudcylinder och mer
Bromssystemet på Renault Master 2014 består av en ABS-pump, bromsledningar och ABS-sensorer. Det är ett system som har en enorm inverkan på säkerheten. Att byta ut delar av bromssystemet är nödvändigt för att färdas säkert på vägen.
Bromsbelägg och skivor Renault Master III
Utbyte av bromsbelägg och bromsskivor är oundvikligt eftersom dessa komponenter är föremål för slitage. Behovet av att byta bromsbelägg förekommer mycket oftare än bromsskivor. Kuddarna är gjorda av slipande material och Renault Master-vinklarna har bromsbeläggsslitage. Om det är dags att byta dynor kommer en lampa att tändas på instrumentbrädan som informerar dig om slitaget på bromsbeläggen och behovet av att byta ut dem snart. Bromsskivor behöver inte bytas ut så ofta som bromsbelägg. Dessutom leder regelbundet utbyte av bromsbelägg till långsammare slitage på skivorna.
ABS-system Renault Master 3
ABS är ett system som håller fordonet under kontroll under bromsning. Huvudelementet är ABS-pumpen, som, baserat på avläsningarna från hjulhastighetssensorerna, förhindrar att hjulen låses av bromsarna. Ett effektivt system under bromsning manifesteras av skakningar i bromspedalen. Ett ABS-fel kommer att meddelas föraren med en lampa på instrumentbrädan. Du bör sedan diagnostisera problemet och reparera det så snart som möjligt. I vår butik kan du köpa delar till ABS-systemet, till exempel ABS-pump och ABS-sensorer.
Renault Master-huvudbromscylinder och bromservo
Huvudcylindern är hjärtat i det beskrivna systemet. Det finns fyra munstycken i pumpen, två av dem är anslutna till bromsvätskexpansionstanken, de andra två är anslutna till bromsledningarna. Huvudcylindern ansvarar för att skapa bromsvätsketrycket i systemet. För att underlätta bromsningen är vanligtvis en bromservo placerad mellan bromspedalen och huvudcylindern. Servon minskar kraften som krävs för att trycka ner bromspedalen genom vakuum.
Om bromssystemet i din skåpbil behöver repareras, beställ nödvändiga reservdelar eller originaldelar i vår webbutik. Om du inte har hittat den del du letar efter på webbplatsen, kontakta vår försäljningsavdelning, vi beställer den åt dig. Mindre text